The white dress

by - 18:40

DRESS - ZARA / JACKET - CUBUS / BAG & SANDALS - ZARA / SCARF - PARFOIS / WATCH - ALIEXPRESS
ENG:
 My closet is full of dresses that I have worn only once, but this one is an exception. The dress has saved me so many times, because of its simple silhouette and ruffled bottom that gives it a feminine finish. I love it even more because I got in only for 15 euros and after washing it many times it still looks as new.
White dress and denim jacket combination is such a summer classic. You can wear it edgy with an oversized jacket and combat boots or wear it full on girly like I did it this time.
To add more flirtiness to the look I put a little scarf around my neck. I have been doing this for many outfits lately just because it always makes it look more put together and fashion forward. For the shoes, I wore gladiator sandals. Ideally,  I would go for white sneakers with girly accents, but because my feet are huge, I have to wear whatever I find in stores.
What is your perfect summer look?
LV:
Manā skapī ir diezgan daudz kleitu, kuras esmu uzvilkusi vienu reizi, taču šī noteikti ir izņēmums. Tā mani ir izglābusi daudzās "man nav ko vilkt" dienās ar savu vienkāršumu, tanī pašā laikā sievišķību, kuru piešķir volāns.  Tā ir īpaša arī tādēļ, ka nopirku tikai par 15 eiro, kā arī pēc daudzām mazgāšanas reizēm, kleita izskatās kā jauna.
Balta kleita un džinsu jaka ir kļuvusi par tādu kā vasaras klasiku. To var kombinēt ar palielinātu džinsa jaku un vīrišķīgiem kaujas zābakiem, radot modernu un interesantu tēlu, vai arī veidot meitenīgu un koķetu izskatu, kā to šoreiz darīju es. Kā vienu no aksesuāriem izvēlējos mazu lakatiņu, kuru apsēju ap kaklu, kā arī gladiatoru sandeles un sandelēm pieskaņotu somiņu ar zelta akcentiem.
Kāds ir tavs ideālais vasaras apģērbs?
The white dress summer outfit


You May Also Like

4 comments

 1. Lovely white dress! It goes very well with your leather shoes and bag as well as your jean jacket! Super fabulous!

  Paulo Paradox | www.pauloparadox.com

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Thank you!

   Cheked your blog, love the idea and execution of it!

   Dzēst
 2. Such a beautiful outfit!
  kisses
  http://blamod.com

  AtbildētDzēst
 3. Such a beautiful outfit!
  kisses
  http://blamod.com

  AtbildētDzēst